2022. október 11., kedd

Az (egyik) kedvenc osztrák kraft főzdém! - Bevog sörök csoporttesztje

A blog már csak archívum, ha kíváncsi vagy az új sörtesztjeimre a Youtube-on, kattolj a linkre. ;)


Ha valaki most kezdi az ismerkedést az osztrák kraft sörökkel, akkor valószínűleg két főzde nevével futhatott össze: Bevog és BrewAge. Ha valaki csak úgy casual módon belép egy osztrák Billába vagy Intersparba és rápillant a kisüzemi kínálatra, tuti fix, hogy Bevog és BrewAge söröket fog találni a polcokat. És ha engem kérdeztek, melyik újhullámos mikro gyártókat tudom ajánlani a sógoréktól, akkor azt mondom, nálam a Bevog és a BrewAge a befutók.

Persze nem ismerek minden osztrák főzdét, és főleg a hiperek polcairól szemezgettem, de onnan a többi nem nagyon győzött meg, úgy hogy a könnyen elérhetőek közül fixen ezek a legjobbak nálam, és ha már ekkora kedvencek, ma az egyiket be is mutatom nektek ebben a cikkben.

A Bevogtól pedig nem csak a mainstreamebb, alapabb darabokat fogjuk megnézni, hanem a végén egy igazán különleges bonus tételt is, amit csak azért nem ajánlok már most előre, mert sajna limitált főzet volt és már nem csinálják, szal nem tudjátok már beszerezni, pedig… na, de menjünk csak sorban, jöjjenek először az állandó szortiment tagjai. ;)

//Bevog Helles//


Szoktam panaszkodni, hogy az ilyen hagyományos, jól bejáratott, többnyire alsóerjesztésű és ivósörszerű típusok nem mennek a kraftfőzdéknek, és még ha egész jót is sikerül összehozniuk, valahogy mindig azt érzem, hogy nem érik meg a felárat és inkább maradok egy classic cseh pilsnél, német hellesnél vagy weizennél meg a kedvenc barna lagerjeimnél, amiket nagy vagy közepes méretű üzemek főznek. A Bevog Helles viszont megtörte nálam ezt a sormintát, pedig ezt úgy válogattam be a csoporttesztbe, hogy „jó az Inter tartja, akkor már vegyük be ezt is, mert egy csomóan összefuthatnak vele…” igen, tudom, undorítóan előítéletes vagyok, ér leoltani érte kommentben, sértegetni az Insta poszt alatt meg cancelölni Twitteren: megérdemlem, mert ez egy kicseszett jó helles. Sőt valószínűleg az egyik legjobb, amit valaha ittam, pedig egy Hacker Pschorr Munich Gold azért magasra tudja tenni a lécet. De a Bevog Helles illata annyira burjánzóan gyümölcsös, hogy már csak szagolgatni nagyobb élvezet, mint sok hellest inni, főleg ha mondjuk más kraft főzdék próbálkozásaira gondolok… az ízében a stílusra jellemző őszigyümölcsösség még jobban kijön, sőt legfőképpen egy nagyon határozott, markáns almássággá alakul. A kortyérzet zamatos, selymes és krémes, egyszerűen simogat minden egyes cseppje, a telt íz mellé pedig szép nagy test is párosul: a Bevog Hellesben van anyag bőven. Én ebben látom a két eurót, ráadásul fél literes is, és odakint egy csomószor az összes sörre rádobják a 25%-os akciót: na ilyenkor szerintem érdemes betárazni belőle. ;)

//Bevog Tak Pale Ale//


A Bevog Tak Pale Ale-ben viszont nem volt semmi meglepetés: egy jól megcsinált, de a craftbeer scene-t meg nem váltó APA-t vártam tőle, és azt is kaptam. A Bevog Tak Pale Ale illata grapefruitos, erőteljesen és egyértelműen, az íze egy kis édes malátássággal kezd, de aztán persze a korty áthajlik intenzív komlóbombába, és a már ismerős grapefruitos keserűséggel cseng le hosszan és markánsan. Nagyon classy APA, semmi csavar nincs benne, de jól összerakott, csiszolt darab, pont olyan, amilyennek egy alapszortimentben lévő APA-nak lennie kell. A Bevog Tak Pale is fellelhető az osztrák Intersparban és még a nagyobb Billákban is: két és fél euroért kapjuk meg a három decis dobozt, ami egyébként a kinti standard kraftsör ár, úgy hogy ez teljesen rendben van.

//Bevog Deetz Golden Ale//


Elsőre nem igazán tudtam, mit kezdjek a Golden Ale megnevezéssel, találgattam, hogy most ez egy, a Tak Pale Ale-hez nagyon hasonló APA lesz vagy esetleg valami hagyományos angol ivósör kekszes-karamelles malátával vagy netalán valami teljesen más… ? Hát az a szitu, hogy valami teljesen más lett, bár azért az első lehetőségtől annyira azért nincs messze. Végül is mindenképpen újhullámos ale a mangós és barackos illatával és a szintén burjánzóan gyümölcsös kortyérzetével. És igen, a Tak is gyümölcsös volt, de az az édes-keserű balance-ra lett építve, a Bevog Deetz Golden Ale viszont egy egészen másfajta build: itt a sör nagyrészt édes (főleg trópusi) gyümölcsösségből áll, és a lecsengés, amely némileg, de csak egészen kicsit, ellensúlyozza ezt, az a búzamaláta fanyarsága. Igen, tartalmaz búzamalátát is, de valószínűleg nem sokat, éppen csak annyit, hogy ezt a kis egyedi, extra ízjegyet belecsempésszék vele a korty végére. De egyébként édes, gyümölcsös, üde és vidám sör, ami eléggé különbözik a Taktól, hogy legyen önálló karaktere, de ugyanolyan csiszolt, és a kinti Interben vagy Billában ugyanannyira jó vétel lehet két és fél euroért, mint a Tak Pale Ale: ez totál ízlésfüggő, kinek melyik jön be a kettő közül, melyik áll közelebb az ízléséhez. (Nekem amúgy kb. ugyanolyan jó a mind a kettő, inkább csak hangulatfüggő, melyiket innám.)

//Bevog Kramah//


Nincs kraft főzde IPA nélkül, hiszen ez a típus konkrétan a sörforradalom jelképe, és nyilván a Bevognak is van ilyenje, ez pedig a Kramah. A Tak Pale Ale-hez hasonlóan ez is egy nagyon classy és csiszolt darab: pont azt kapjuk tőle, amit egy jó IPA-tól várunk. Hiszen az illata tipikusan intenzíven trópusi gyümölcsös, és a korty eleje is ekörül forog, de a lezárás, az utóíz már markánsan, IPA-san keserű. Szép az átkötés a két íz között, akárcsak a Tak Pale Ale-nél, nagyon egyben van ez is, úgy hogy aki egy jó kis basic IPA-t keres, annak csak ajánlani tudom. Elvileg kell lennie a kinti Intersparban meg a nagyobb Billákban is, de amúgy meg mostanában mégsincs náluk, ez a darab konkrétan a Lasko meg a Union sörökkel együtt érkezett a szlovéniai szeretetcsomagban. Viszont azt jó tudni, hogy a szlován boltokba is eljutott, ott is össze lehet futni vele, ami tök király. :))

//Bevog Baja//


A Bevog Baja a főzde stoutja, egészen konkrétan az outmeal stoutja, aminek amúgy az lenne a lényege, hogy van benne zab is, ami lágyítja, krémessé teszi az amúgy erősen pörköltes sört. Na most az a szitu, hogy szerintem ezen sokat nem lágyít a zab, szóval a típusnak annyira valószínűleg nem felel meg, mert nem olyan elbalance-olt, viszont nálam ettől függetlenül nagyon betalált. Az illata az a tipikus pörköltes kávés illat, a korty is markánsan kávés és legfőképpen száraz, ahogy mondtam, a zab nem sokat lágyít rajta, de én ettől függetlenül imádom. Pont így, mert imádom az ilyen karakterű stoutokat, és van olyan spanom, aki szintén így van vele, de van olyan is, akinek nem jött be, ő több krémességet, édességet és lágyságot várt tőle. A hozzám hasonló ízlésűeknek viszont nagyon is ajánlom, habár ezt a kinti hiperekben nem tudjátok megvenni, én 950 forintért a Beerselectionről rendeltem, akik amúgy szoktak tartani többféle Bevogot is, egészen különleges darabokat is, mint amilyen a teszt extra tétele is.

//Bevog Extinction Is Forever Snow Leopard//


Kezdjük azzal, amit már egyből láttok is a képen: a doboz kicseszett designos, nálam az eddigi legszebb artwork, amit sörös címkén láttam. Egyből be is vonzotta a tekintetemet, amikor a Beerselectionön a Bevogokat böngésztem, és mikor megláttam, hogy kókuszos imperial stout, már el is dőlt: nekem ez fixen kell. Imádom a kókuszos cuccokat meg az imperial stoutokat is, és a Snow Leopard mindkettőt nagyon királyul hozza. Egyfelől van egy szurokfekete színű, a típushoz méltóan elképesztően sűrű, testes imperial stout alapunk, amiből árad a kakaós-kávés és még picikét gyümölcsös illat is. És akkor a kortyban ott van az elején az illatából már jól ismert erős kakaósság, utána jön egy intenzív áfonyásság és a végén üt be a kókusz, nem is kicsit. A mix tehát három pilléren áll, és mindhárom betonbiztos, ráadásul tökéletes összhangban tartják a Bevog mesterművét… igen, nálam ez legit az, és az 1800-as árcímke minden egyes forintját megérte… miért kellett ezt limitált kiadássá tenni? Simán mehetne az állandó kínálatba, én venném és innám még. ;)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése